Урок мужності
"Фронт за лінією фронту "
Щороку 22 вересня, у День партизанської слави, ми вшановуємо учасників партизанського руху, тих, хто наближав Велику Перемогу, проводячи героїчну боротьбу у ворожому тилу.
Відзначення цього свята є державним визнанням неоціненного внеску народних месників у велику Перемогу над фашизмом, відновленням історичної справедливості щодо масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали.
У музеї історії міста Нова Каховка відбувся урок мужності «Фронт за лінією фронту» для учнів 11 класу техніко-економічного ліцею.
Екскурсовод музею Наталя Ільницька розповідала про партизанський рух на Україні і на Херсонщині в роки II Світової війни.
Учні уважно слухали розповідь про подвиги партизанів Ковпака і Сабурова, про партизанські рейди по окупованих територіях, про ті втрати, які ворог зазнав від зброї партизанів і підпільників.
Особливий інтерес у слухачів викликали розповіді про діяльність підпільної групи «Малий Бритий Яр» в Британах (нинішні Дніпряни), про розправу фашистів над героями, після того, як їх зрадив один з «своїх».
Згадуючи війну учні з екскурсоводом пригадали біографії партизан та підпільників нашого міста: Володимира Миколайовича Дружиніна, Григорія Павловича Шкоди, Олександра Петровича Балабая, Миколи Никифоровича Химача, Ганни Іванівни Грабової, Миколи Івановича Герасименка та ін.
Сьогодні дуже мало залишилося ветеранів, які брали участь у підпільно – партизанському русі.
Олександр Довженко писав у своєму щоденнику: «Партизани, - наша слава, наша гордість. Партизани – це ті сини України, перед якими скинуть шапки цілі століття, якими пишатимуться цілі покоління і складатимуть про них думи і пісні. Це невмирущий символ безсмертя нашого доброго і чесного народу».
Тематичний урок
"Народився і жив для
добра і любові "
Кожна історична епоха, має свої втрати і жертви, пишається своїми досягненнями, звершеннями й перемогами
І однією з таких цінностей є яскрава і колоритна постать, яка лишила слід в історії і про яку гордо говорять й сьогодні – Олександр Петрович Довженко.
13 вересня 2019 року, для учнів 6-а класу пройшов тематичний урок «Народився і жив для добра і любові» присвячений 125-річниці з дня народження Олександра Петровича Довженка.
Із розповіді екскурсовода музею історії міста Наталії Ільницької діти дізналися цікаві факти життя письменника, переглянули уривок з документального фільму «Вони будували море».
На заході були присутні заступник директора з навчально-виховної роботи Асєєва Т.О. та заступник директора з виховної роботи Суховицька О. В.
Довженківськими стежками
На цьому тижні Україна відзначала 125-ти річчя з дня народження видатного кінорежисера, сценариста, засновника української кінематографії Олександра Довженка. Місто Нова Каховка в житті митця зайняло своє особливе місце. Саме тут Олександр Петрович пише свою «Поему про море», робить перші її кіно- проби, долучається до будівництва міста та гідровузла. Саме тут востаннє закохується у велич Дніпра та широкий степ, тут залишає частинку свого серця…
Прогулянки вулицями молодого міста спонукають митця до рішучих дій щодо остаточного портрету архітектурного обличчя Нової Каховки. І таку мандрівку стежками О.П.Довженка, які відмічені на карті міста своїми особливими родзинками, підготував до ювілею митця музей історії.
Екскурсовод музею Наталія Ільницька провела для учнів 8-Б класу ЗОШ №3 незабутню туристично-краєзнавчу екскурсію улюбленими місцями Олександра Петровича. Діти по-новому відкривали для себе історію рідного міста, нового Довженка та непереможну велич Дніпра і краю.
На пам’ять залишилися фотографії та спогади.
Describe your image
Describe your image
Describe your image
Describe your image
10 вересня в Палаці культури були представлені
книжки та фотовиставка з фондів музею історії міста про життєвий та творчий шлях Олександра Петровича Довженка. Виставку переглянули учні, студенти, новокаховчани та
гості міста, які прийшли на театралізований захід
присвячений 125-річниці з дня народження митця.
12 вересня 2019 участь екскурсовода музею
історії міста в театралізованому літературному
вечорі «Я народився і жив для добра і любові»
в ЗОШ №1 імені Довженка. У своєму виступі
Наталія Ільницька зазначила, що своєю унікаль-
ністю і чарівністю Нова Каховка значною мірою
завдячує Олександру Петровичу Довженку.
«Усіх людей сьогодні я люблю..Люблю народ свій палкою любов’ю.. У новій Каховці мене вразило глибоке видовищне перетворення природи…Люблю Нову Каховку. Люблю Дніпро - велику річку мого народу, чисте ласкаве повітря, ясне небо і широту у всьому, і стриманість у пейзажі, і величавий спокій. І нігде мені не хотілося б так жити, як тут, на чудесному рідному березі. Нігде й ніколи я не проймався так любов’ю до людей, як тут».
Сьогодні Нова Каховка зберігає добру пам’ять про талановитого митця. Його ім’ям названі вулиця і загальноосвітня школа №1, оформлено тематичну експозицію в музеї, виставки творчої спадщини в бібліотеках. У вересні 2012 року на крутому березі Дніпра урочисто відкрито пам’ятник О.П.Довженку, як данина вдячної пам’яті новокаховчан за його любов до міста та його творців.
Довженко і Нова Каховка
Літературний портрет
"Душі людської дивний чарівник"
Олександр Довженко увійшов в історію вітчизняної і світової художньої думки як самобутній поет екрана і слова. Поєднавши у собі талант режисера і письменника, своєю феноменальною творчістю він збагатив і зблизив ці два види мистецтва –
словесного і візуального, відкрив нові, досі не знані можливості в пізнанні і відображенні динаміки нашого життя. Саме у з художньою спадщиною О. Довженко,
його мистецькою діяльністю нині все більше утверджується специфічно нове поняття – кінематогра-
фічний письменник.
Уся біографія О. Довженка – у його творчості, тому
самобутність митця не можна зрозуміти, не звернувшись до його життя.
09 вересня 2019 року в
техніко-економічному ліцеї
екскурсовод музею Наталія
Ільницька провела літера-
турний портрет «Душі люд-
ської дивний чарівник»
для учнів 11 класу. Під час
заходу діти згадали біогра-
фію письменника, переглянули уривки з документальних
фільмів «Вони будували море» та «Обличчя української
історії. Олександр Довженко».
Завтра була війна
21 червня в музеї історії міста Нова Каховка пройшов урок мужності "Заврта була війна" для учнів села Іванівка Каховського району Херсонської області, присвячений Дню пам’яті та скорботи, який відзначається в нашій державі 22 червня щороку.
Екскурсовод музею Наталія Ільницька розповіла дітям про перебіг подій перший днів війни, про трагічні сторінки у житті мільйонів громадян України, зачитала листи з фронту.
Наприкінці зустрічі всі хвилиною мовчання пом’янули полеглих на фронтах війни.
Ми пам’ятаємо тих, хто так і не повернувся з війни, тих, хто першим прийняв на себе цей страшний удар, і тих, чиї життя були покалічені і зруйновані у цій страшній війні.
Життєвий та творчий шлях Григорія Оксентійовича Довженка
13 червня 2019 року, в Палаці культури відбулося урочисте відкриття виставок, присвячених 120-ій річниці з дня народження видатного художника-монументаліста Григорія Овксентійовича Довженка.
Увазі новокаховчан,
які прийшли до Палацу
культури, були представ-
лені виставки станкових
робіт митця з фондів
Баштанського краєзнавчого музею «Закоханий в Україну» та фотовиставка «Життєвий та творчий шлях Григорія Довженка», яку підготувала родина Григорія Довженка.
До присутніх з словами привітання
звернувся міський голова Володимир
Коваленко, який висловив вдячність як
колегам з Баштанки, так і членам
родини Григорія Довженка, завдяки
яким ми побачили Григорія Довженка
з невідомих нам сторін.
До присутніх звернулася онука Григорія
Довженко Олена Тарасівна. Вона висло-
вила вдячність міському голові Нової
Каховки Володимиру Коваленку і всім
новокаховчанам, які зберегли історичну
спадщину її діда у вигляді «кам’яних вишиванок».
Вона розповіла, що зараз працює над монографією, присвяченою творчості своїх визначних батьків – діда Григора Довженка, батька Тараса Григоровича Довженка, відомого архітектора та тітки Лесі Григорівни Довженко – відомої художниці, авторки сімейної фундації «Творча родина».
Ця родинна експедиція Довженків
почалась в Америці, де зараз проживає
Тарас Довженко. Пані Олена у 2016
році уперше відвідала Нову Каховку,
де побачила скульптурні орнамен-
тальні панно роботи Григора Довженка в техніці різблення по сирому тиньку, що прикрашають більше ста будинків нашого міста.
Тому, коли до 120-річчя від дня народження митця вона підготувала фотовиставку з родинного архіву «Життєвий та творчий шлях Григорія Довженка», то обов’язково хотіла, щоб з нею ознайомилися і новокаховчани.
Перед присутніми також виступила
пані Валентина Юрьєва, двоюрідна онука
Григорія Довженка, яка поділилася спога-
дами про свого знаного діда.
Після завершення урочистої части-
ни пані Олена провела ознайомчу
екскурсію по виставці для міського
голови Володимира Коваленка та
відвідувачів.
Закінчився навчальний рік у школі. Для школярів почалася весела і яскрава пора – канікули! Традиційно в червні місяці учні проводять свій вільний час у пришкільних таборах. У кожному таборі школярі відпочинок поєднували з розважальними та пізнавальними заходами. Щоб цікаво та змістовно провести час у пришкільних таборах були організовані походи до музею.
Щоб вправно навчитися
писати ручкою з пером та
прасувати рушники за запомогою рубеля в музеї
було організовано 8 майстер – класів у яких взяли
участь 143 учні.
А хто не любить подорожувати? Тільки лінивий, тому в музеї пройшло 3 віртуальні подорожі «Вулицями рідного міста». Під час подорожі учні дізналися про історію назв вулиць міста. Складаючи пазли діти знаходили архітектурні об’єкти міста – Літній театр, Палац культури, дитячі садочки, спортивний комплекс «Енергія».
Проходячи туристично-краєзнавчим маршрутом вулицями міста діти відчували себе пошуковцями, тому що знаходили на будинках незвичайні візерунки - рослинні орнаменти, різноманітні квіти, виноград, колоски пшениці, вазони, куманці, «дерева життя», геометричні кола, ромби, трикутники – виконані художником – монументалістом Григорієм Довженком.
Мандруючи картою України та Херсонщини школярі побачили найбільшу гірську систему України, найвищу вершину Карпат, найстаріше дерево, найглибше озеро, найбільше водосховище, найбільший острів, найбільшу напівпустелю, та багато - багато інших.
Ми живемо в час новітніх технологій і за
щоденними турботами часто не помічаємо, а
іноді і не знаємо скільки рослин та тварин стали
рідкісними. За допомогою ребусів діти відгаду-
вали Червонокнижних тварин.
Літо, спека. Так і хочеться чогось такого холодненького. А що може бути кращим у цю
жарку погоду від файного холодного морозива.
Під керівництвом екскурсовода музею
Наталії Ільницької, в ігровій формі пройшло 11 розважально-пізнавальних подорожей «Цікаві факти про морозиво». Подорожуючи машиною часу діти дізналися історії виникнення
та створення, види морозива
та десертів, способи його приготування. А також перегля-
нули відео про виробництво морозива в Україні. Та найяскравішим завершення зустрічі було збільшення «гормонів щастя» в нашому організмі – це дегустація морозива.
У кінці кожного розважально - пізнавального заходу
було дуже приємно чути від дітей та вчителів слова подяки і гарні відгуки про майстер – класи, екскурсії,
подорожі різного роду.
Літнє
дозвілля!
День Перемоги для кожного українця це – один з найдорожчих і найсумніших днів. День завершення війни, в якій Україна зазнала неймовірних втрат. Безповоротні втрати України склали 8-10 млн. осіб.
Кожна українська сім’я в цей день пригадує своїх рідних – хто пройшов дорогами війни, хто загинув, пропав безвісти, повернувся скаліченим, хто допомагав фронту у тилу, хто рятував бійців у госпіталях.
З метою вшанування ветеранів війни їх сімей, до Дня пам’яті та примирення, 74 – річниці Перемоги в музеї історії міста та в навчальних закладах із залученням працівників музею було проведено:
-
Тематичний вечір «Серця обпалені дорогами війни»
-
Година мужності «Пам’ятаємо, славимо, вшановуємо»
-
Урок пам’яті «Через війну вели дороги»
-
Члени журі фестивалю військово - патріотичної пісні «Пам’ять»
-
Виставка музейних експонатів «Ми пам’ятаємо. Ми пишаємося»
Всього за 8-9 травня музей відвідало 1157 чоловік.
Історична відео - година
"Чорнобиль - трагедія ХХ століття"
День Чорнобильської трагедії — це чорний день в історії нашої Батьківщини. Він і зараз продовжує хвилювати людей, адже ця катастрофа фактично нездоланна, оскільки головним наслідком є радіація, незрима й відчутна. Так, до цього дня екскурсовод музею історії міста Ільницька Наталія Віталіївна спільно з ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС Білоус Олегом Юхимовичем провели
історичну відео – годину «Чорнобиль трагедія
ХХ століття» для учнів 7 класу ЗОШ №3.
Наталія Віталіївна розповіла присутнім про
події того чорного дня та відвагу простих
людей, які в екстремальних умовах стали ге-
роями. Своїм виступом гість музею Білоус О.Ю.
передав дітям атмосферу двобою з ядерною
стихією, розповів як працював на зведенні
дороги через річку Прип’ять, а потім на укладанні асфальту безпосередньо біля самої атомної станції.
Захід супроводжувався відео-екскурсом «Стежками Чорнобильського лиха», завдяки якому присутні могли побачити наслідки трагедії одразу після вибуху та багато років потому.
Скорботні слова пам’яті, сумна статистика та документальні кадри фільму стали переконливими аргументами того, що кожен житель планети є причетним до процесів, які відбуваються в природі.
Краєзнавча екскурсія
"Кам'яні вишиванки - окраса Нової Каховки"
У 2019 році Україна відзначає 120-річчя від дня народження українського художника-монументаліста, педагога, Заслуженого художника України, члена Спілки художників України Григорія Овксентійовича Довженка.
Він народився 22 квітня 1899 року, прожив насичене життя і помер у 1980 році. Художня спадщина, яку він залишив нащадкам – монументальні твори мистецтва. Його роботи у вигляді розписів, монументально-декоративних оформлень, картин і портретів можна побачити в Одесі, Дніпропетровську, Новій Каховці і Києві.
Нашому місту дійсно пощастило: «кам’яні вишиванки» залишилися на перших будинках Нової Каховки як безцінний подарунок місту талановитого майстра.
23 квітня 2019 року учні 7-б класу
ЗОШ №3 разом з екскурсоводом музею
історії міста Ільницькою Н.В. здійснили
краєзнавчу екскурсію «Кам’яні вишиванки
– окраса міста». Гідом у подорожі
стали книга – альбом «Кам’яні
вишиванки» та карта «Кам’яні вишиванки
на мапі Нової Каховки». Мандруючи вули-
цями звернули увагу на унікальні родзинки
міста - орнаменти на будівлях житлових
будинків, загальноосвітньої школи №1, Пала-
цу культури, Літнього театру.
Упродовж
екскурсії діти знаходили на будинках рослин-
ні орнаменти: різноманітні квіти, виноград,
колоски пшениці, вазони, «дерева життя»,
геометричні – коло, ромби, трикутники тощо.
У кінці подорожі
екскурсовод музею
подарувала учням карту «Кам’яні вишиванки
на мапі Нової Каховки» та нагородила гра-
мотою за активну участь у краєзнавчій
екскурсії, і побажала дітям любити, вивчати,
зберігати цю красу рідного міста.
Година подорожі
«Чудова перлина на берегах Дніпра»
До музею історії міста на годину подорожі завітали учні з різних куточків Херсонщині, які сьогодні оздоровлю-
ються та навчаються у дитячому кардіо-
ревматологічному санаторії «Дружба».
Подорожуючи містом діти знайомилися
з будівництвом Каховської гідроелектро-
станції, забудовою житлових кварталів.
Мандруючи вулицями звернули увагу на
оздоблення Літнього театру, Палацу культури та будинків «старої частини».
На допомогу в мандрах дітям було роздано
карту – схему «Кам’яні вишиванки» на мапі
Нової Каховки, яка була розроблена в рамках
проекту «Кам’яні вишиванки Нової Каховки –
патріотичний меседж з минулого молоді
сьогодення». Роздивляючись фотографії діти згадували, де вони бачили те чи інше панно, виготовлене бригадою заслуженого художника України Григорія Довженка.
На завершення уроку подорожі екскурсовод
музею історії міста Наталія Ільницька подару-
вала санаторію буклети «Архітектурні родзин-
ки Нової Каховки», «Місто з будин-
ками у «вишиванках» та «Кам’яні
вишиванки на мапі Нової Каховки»
і побажала зберігати цю красу в
місті, бо «стара частина» Нової
Каховки – це практично «музей під відкритим небом»
Година спілкування
"Бути українським добротворцем -
це почесно"
14 березня Україна відзначає День українського
добровольця.
Його встановлено рішенням Верховної Ради
від 17 січня 2017 року з метою вшанування
мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Ця дата вибрана не випадково: саме 14 березня 2014 року прямо з Майдану перші добровольці вирушили на тренувальну базу у Нових Петрівцях, що під Києвом. Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити - саме добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію і підготувати їм професійну заміну.
Одним із перших прикладів добровольства можна вважати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну.
Під час Другої світової війни добровольці знову першими стали на захист Вітчизни.
Та найновіший приклад – це Революція гідності та початок воєнних дій на сході України. Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Загалом у конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом
перетворилася на військові частини
силових структур.
З метою вшанування мужності та
героїзму захисників незалежності, сувере-
нітету і територіальної цілісності України,
в музеї історії міста до Дня українського
добровольця пройшола година спілкуван-
ня «Бути добровольцем – це почесно»
з учнями санаторію «Дружба».
Віртуальна подорож "Культурна спадщина
Нової Каховки"
Нова Каховка – місто утворене на початку 1950-х років на місці села Ключове. Воно будувалося одночасно з будівництвом Каховської гідроелектростанції, як містечко гідробудівників.
28 лютого 2019 року місто відзначило 67 років, саме в цей день робітничому селищу будівельників Каховського гідровузла, Указом Президії Верховної Ради України, було присвоєно назву «Нова Каховка».
До музею історії міста на віртуальну подорож «Культурна спадщина Нової Каховки» завітали учні НВК № 2.
Подорожуючи містом діти згадали період
будівництва Каховської гідроелектростанції,
забудову перших житлових кварталів.
Рухаючись однією з перших вулиць міста,
яку називали «дорога життя», діти дізналися
історію головної вулиці - Дніпровського
проспекту. Дніпровський проспект не просто головна вулиця Нової Каховки, він - душа нашого міста. І це не тільки слова. Тут дійсно якась особлива аура.
Також учні дізналися історію перейменування вулиці Високовольтної на вулицю Миколи Букіна, Молотова на Гідробудівників, Леніна на Історичну та інші.
Мандруючи вулицями звернули увагу на архітектурні родзинки міста – унікальні орнаменти на будівлях Літнього театру, Палацу культури та на житлових будинках.
Будинки «старої частини міста» мають два види орнаментів: літні та різьблені. У 1952-1955 роках три бригади робили ліпні орнаменти, а дві бригади, під керівництвом заслуженого художника України Григорієм Довженком, різьблені. За підрахунками Григорія Оксентійовича було створено понад дві тисячі квадратних метрів орнаментів на 200 будинках.
Згадали і про прибережний міський парк, що розкинувся вздовж Дніпра на
площі в 10 га, який був створений завдяки
таланту та кропіткій роботі головного
садівника міста Семена Марковича
Фалдзинського.
На прощання екскурсовод музею історії міста Наталія Ільницька побажала дітям
гуляючи вулицями старого міста милуватися
«кам’яними вишиванками», а головне – любити, вивчати і не забувати історію рідного міста.
Фотовиставка
"Нова Каховка: миттєвості життя"
З нагоди святкування Дня заснування міста та Дня першобудівників, у Палаці культури, музей історії міста представив фотовиставку із своїх фондів «Нова Каховка: миттєвості життя»
Виставка розповідає про миттєвості будівництва Каховської ГЕС та молодого міста, а найголовніше про людей, які саме були причетні до цього дійства.
Переглядаючи фотографії, розумієш атмосферу того часу, напружений ритм будови та настрій будівельників.
Фотовиставка
"Ви першими стали за гідність,
за волю"
20 лютого вся Україна відзначила День Героїв Небесної сотні. Саме в цей день працівники музею історії міста та картинної галереї ім. Гавдзинського в Палаці культури організували фотовиставку.
Вона присвячена подіям Єврореволюції на Майдані у Києві 2014-2015 р.р. та Героям, які загинули за честь, за волю, за право бути Українцями і за свою Батьківщину.
Афганістан:
війна без права на забуття
Минають дні, ідуть роки.
Життя листки перегортає.
А біль Афгану – навіки,
В душі чомусь не замовкає.
Афганістан… Пам’ять про цю страшну війну завжди житиме в серцях воїнів афганців, їхніх рідних та друзів.
30 років минуло з того часу, як останній радянський солдат покинув Афганську землю. Війна, що тривала 9 років 1 місяць 18 днів закінчилася. Вся країна зітхнула з полегшенням. Скільки життів збереглося завдяки тому, що появилася ця дата в історії.
Напередодні Дня вшанування учасників бойових дій і 30-ї річниці виводу військ з території Республіки Афганістан, у музеї історії міста Нова Каховка та навчальних закладах міста, за участю музею, відбулося 12 уроків мужності «Афганістан болить в моїй душі» та «Покликані часом». На зустрічах із школярами та студентами (ЗОШ№10, ЗОШ№3, НВК№2, ЗОШ№8, ЗОШ №1, ПТУ-14, вищого професійного училища, приладобудівного технікуму, всього 819 осіб) побували учасники бойових дій в Афганістані: голова Новокаховської міської спілки ветеранів Афганістану «Пам’ять» гвардії підполковник Галієв Анатолій Олександрович, заступник голови Новокаховської міської спілки ветеранів Афганістану «Пам’ять» полковник Лебедєв Віктор Іванович, прапорщик Руденець Володимир Валерійович, сержант Кондрацький Леонід Адольфович та воїн – інтернаціоналіст капітан Новакович Олег Петрович.
Шановні гості розповіли молоді про тяжку долю солдатів, які воювали в тій страшній війні, повідали історії з власного життєвого військового досвіду. Тоді, йдучи у те пекло чужої країни з іншою вірою, вони вірили, що несуть визволення народу Афганістану, тим, хто поневолений. Вони вірили, що йдуть не вбивати, а захищати. Офіційно це не називали війною, а називали допомога афганському народу.
Військовослужбовці – офіцери, прапорщики, сержанти, солдати – героїчно і самовіддано виконали свій військовий обов’язок. Адже відомо, що військові не обговорюють накази, а виконують їх.
Діти затамуваши подих слухали розповіді про безстрашність і мужність звичайних юнаків, а потім задавали безліч різних запитань. Зустрічі були дуже зворушливими та емоційними.
Година пам’яті:
«Голокост – лихо століття»
Історію неможливо повернути назад. Але необхідно розповісти про неї всю правду. Хроніка Голокосту – це біль і жах українського народу. Голокост – трагедія, злочин проти людства, який тривалий час був закритим. Вивчення документів, спогадів доводить, що територія України стала своєрідним полігоном, де нацистські нелюди опрацьовували методи «остаточного розв’язування єврейського питання». Трагедія українських євреїв була частиною Катастрофи єврейського народу у роки Другої світової війни.
У 2005 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію № 60/7
" Пам'ять про Голокост", що проголосила 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту. Саме цього дня 1945 року Радянська Армія визволила в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенціумі. Україна приєдналася до цього документу у 2012 році та вперше скромно відзначила Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
24 січня 2019 року, в ПТУ-14 була проведена година пам'яті для студентів групи ЕА-16 класний керівник О.М.Шелковська, на якій екскурсовод музею історії міста Наталія Ільницька розповіла про злочини, скоєні нацистами під час окупації України в роки Другої світової війни та показано фільм «Голокост історія трагедії». Із шести мільйонів європейських євреїв, знищених нацистами та їх поплічниками у ході «остаточного вирішення єврейського питання», близько 1,8 мільйона були українськими євреями.
Голокост — це жах, біль, смерть. Він не повинен повторитися. Але пам'ять про мільйони невинно загублених людей житиме завжди.
Урок історичної пам’яті
«Україна була, є і буде»,
приурочений до Дня соборності України.
Україна – квітуча держава. А держава, як і родина, має бути дружною, сильною, здоровою та щасливою. Український народ мріяв жити однією сім’єю на своєї землі, в єдиній державі, не розділеній кордонами і не розшматованій недружніми сусідами. І ось, 22 січня 1919 року, злилися відірвані одна від одної частини єдиної України.
Саме з цієї нагоди в музеї історії міста для учнів сана-
торію «Дружба», був проведений урок історичної пам’яті
«Україна була, є і буде».
Затамувавши подих, молодь слухала розповідь про
процес становлення та могутній вияв волі українців до
етнічної й територіальної єдності, свідчення їхнього само-
усвідомлення, який був важливою віхою процесу станов-
лення політичної нації. Учні переглянули уривки з докумен-
тального фільму «20 кроків до мрії. Злука.».
Після екскурсу в історію перейшли до сучасності, щоб
зрозуміти чому саме зараз ідея соборності набула актуальності. І ця боротьба триває і зараз. На Сході України йде неоголошена війна. Гинуть наші співвітчизники. Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
З історії давного письма. Каліграфія - мистецтво
красивого письма.
9 листопада наша країна святкувала День
української писемності та мови. За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Це свято було започатковано Указом Президента України № 1241/97 від 6 листопада 1997-го. Традиційно цього дня всіх українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності і перевірити свої знання.
Незвичайним способом відсвяткували День писемності та мови учні ПТУ – 14. Відкриту класну годину «З історії давнього письма. Каліграфія – мистецтво красивого письма" разом провели вчитель Шелковська О.М. та
екскурсовод музею історії міста Ільницька Н.В.
Спочатку третьокурсників Олена Миколаївна
ознайомила з історією старослов'янського письма,
давніми стилями –в'язь, калина, бароко, скоропис.
Потім була цікава розповідь Наталії Віталіївни
про історію літери «А», еволюцію від пера до куль-
кової ручки.
Далі учні власноруч
відчули пластику гострого пера, написавши свої імена, прізвища у стилі скоропису,
а потім на старослов'янській
мові написали речення МОВА-
ДУША НАРОДУ. Вони так
захопилися роботою, що навіть
не почули дзвінка.
Олена Миколаївна, підводячи підсумок заходу, наголосила
на важливості відродження старих стилів каліграфії, бо форми
літер передають настрої, темп і розвиток епох. Адже від писем-
ності залежить мислення окремої людини.
Безперечно, той, хто вміє гарно писати, вміє гарно мислити і говорити.
Урок мужності
" Все пам’ятає батьківська земля –
і грім гранат, і визволення день"
74 роки минуло з часу визволення України від нацистських загарбників. Ця дата залишиться найсвітлішим спомином у серці кожного громадянина України. Адже саме Україна зазнала найбільших жертв і руйнувань у страхітливій Другій світовій війні.
З метою відзначення 74-річниці визволення України та 75-річниці звільнення нашої території від німецько-фашистських загарбників, для учнів кардіоревматологічного санаторію «Дружба» та учнів
8-б класу ЗОШ № 1, в музеї історії міста Нова Каховка були
проведені уроки мужності «В боях за Україну» та «Все
пам'ятає батьківська земля – і грім гранат, і визволення день».
У своєму виступі екскурсовод Наталія Ільницька розповіла
про події на українських землях, які у 1941-1944 роках були
ареною грандіозних військових операцій, безкомпромісних і
жорстоких боїв та про героїчні, болючі й радісні дні визволення України, доповнюючи розповідь тематичними фотографіями, спогадами ветеранів, листами з фронту та уривками з документальних фільмів про звільнення України.
Говорячи про ті страшні роки, не можна було не згадати учасників антитерористичної операції на Сході, які достойно продовжують славні традиції своїх дідів.
Усі присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять Героїв, які віддали життя за Україну.
Урок козацької слави
"Ми козацького роду
нащадки"
Розкинувся степ широкий
Наліво й направо
Розповім я вам сьогодні
Про козацьку славу.
14 жовтня — свято Покрови, День українського козацтва і День захисника України.
Як відомо людина нерозривно пов’язана з минулим свого народу, його історією. Ми можемо пишатися тим, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а вміло захищала себе від ворогів. Був час, коли всю нашу землю загарбали й поділили між собою сусідні держави. Нестерпно було жити українському народу в неволі. І почав він утікати в пониззя Дніпра, за пороги, де були дикі степи. Втікачі називали себе козаками, тобто вільними людьми. На островах, що лежали посеред бистрої Дніпровської води, вони заснували Січ.
Напередодні свят,у музеї історії міста,
пройшов урок козацької слави «Ми козацького
роду нащадки», для учнів санаторію
«Дружба», ЗОШ №3 , НВК №2 та студентів агроколеджу, який відкрив перед дітьми ще одну сторінку історичного минулого українського народу.
Екскурсовод музею історії міста Наталія
Ільницька розповіла присутнім про виникнення
козацтва, про славну Запорозьку Січ, політичний
устрій Війська Запорозького, козацьку символіку,
зброю, клейноти. Згадали про козаків, які колись
безкрайніми степами літали, шаблями ворогів
змітали, на чайках по Дніпру гуляли, свій край
оберігали.
Згадуючи про козаків і Запорозьку Січ учні давали відповіді на питання вікторини та згадували крилаті вислови про козаків, а також переглянули уривки з документа-льного фільму «Історія українських земель. Козаки».
Перегляд історико-документального фільму
"Нова Каховка: зачаровує, квітує та єднає..."
Напередодні Дня міста, в школах, за підтримки
міського відділу освіти, музеєм історії міста
розпочато показ нового документального фільму
“Нова Каховка: зачаровує, квітує та єднає…”,
який був знятий київською кіностудією “Лад” до 65-річчя Нової Каховки.
Зйомки та монтаж фільму тривав більше року.
Було відзнято стільки відеоматеріалу, що його б
вистачило на кілька документальних стрічок.
Також до фільму увійшли матерали кінохроні-
ки про будівництво Каховської ГЕС та Нової
Каховки 50-х років, які ще не були відомі широ- кому загалу новокаховчан.
Учні з цікавістю переглядали фільм та
знайомилися з історією міста на березі Дніпра.
З нагоди святкування Дня міста, біля Палацу культури, музей історії представив фотовиставку із своїх фондів «Знайома та незнайома Нова Каховка».
Розглядаючи фотографії новокаховчани згадували та відкривали для себе місто 50-80 років минулого століття.
Переглядаючи матеріали виставки людей охоплювала радість, гордість, а ще море вражень від побаченого.
Виставка
"Знайома та незнайома
Нова Каховка"
Урок пам'яті
"Історія і трагедія Бабиного Яру" .
Кожного року 29 вересня за рішенням Верховної Ради України у нашій державі проводяться уроки пам'яті присвячені трагедії в Бабиному яру. У цей день 1941 року нацисти знищили в Києві десятки тисяч громадян, мешканців міста, більшість з яких були євреями.
Серед невинно закатованих були тисячі українців, циган, військовополонених, підпільників, священнослужителів та багато інших мешканців Києва. Усі 778 днів
німецької окупації в Києві тривали розстріли і насильства. Злочини в Бабиному Яру перевершили всі відомі до цього часу трагедії. Але це не тільки трагедія минулої війни, це урок на майбутнє, який знову і знову нагадує, як важ-
ливо запобігати насильству та берегти мир.
28 вересня 2018 року, в загальноосвітній школі №10
пройшов урок пам'яті «Історія і трагедія Бабиного яру»
для учнів 5-б та 6-б класу.
Під час виховного заходу екскурсовод музею
Ільницька Н.В.
розповіла про
велику київську
трагедію, яка дов-
гі роки замовчу-
валася. Свою роз-
повідь про жорстокість та безумства нацистів під час
війни ведуча доповнила фото та уривками з серії
документальних фільмів «Бабин Яр: без права на
існування». Учні слухали та дивилися затамувавши
подих.
Мир і злагода — це головне, що нам потрібно сьогодні. Пам'ятаючи про трагедію минулої війни, ми з надією дивимося в майбутнє і віримо в нашу державу.
Урок слави
"Фронт за лінією фронта" .
З нагоди відзначення Дня партизанської слави України, виховуючи підростаюче покоління у напрямку ціннісного ставлення до людей, формуючи почуття патріотизму, шани, поваги до нащадків.
19 вересня 2018 року в музеї історії міста був проведений урок слави «Фронт за лінією фронту» для учнів 9-а класу НВК №2.
Екскурсовод музею Ільницька Н.В. розповіла дітям про
перебіг подій під час Другої світової війни, підпільний рух на
Україні та особливо звернула
увагу на підпільні організації
Херсонщини. Згадуючи війну учні
з екскурсоводом пригадали
біографії партизан та підпільників
нашого міста: Володимира Мико-
лайовича Дружиніна, Григорія
Павловича Шкоди, Олександра
Петровича Бабалая, Миколи Никифоровича Химача, Миколи
Івановича Герасименка, Ганни Іванівни Грабової та ін.
Сьогодні дуже мало залишилося ветеранів, які брали участь у
підпільно – партизанському русі. З почуттям безмежної подяки
й любові ми віддаємо данину поваги ветеранам антифашистсь-
кого опору: колишнім підпільникам і партизанам, захисникам і
визволителям рідної землі – усім, кого ми з гордістю називаємо народними месниками.
Конституція - путівник, від якого
я ніколи не відмовлюся.
Джорж Вашингтон
28 червня наша країна відзначає День Конституції. Саме 22 роки тому в Україні було прийнято Основний Закон держави. Цей акт закріпив незалежність українського народу, зробив його справжнім володарем суверенітету.
Щоб ознайомити дітей з історичними передумо-
вами прийняття Основного Закону України, прослід-
кувати шлях, пройдений нашою державою від
Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової
Конституції України, екскурсовод музею історії міста
Наталія Ільницька провела годину державності
«Конституція - оберіг нашої держави» з дітьми, які
відпочивають та оздоровлюються у дитячому
санаторії «Дружба».
Вона розповіла дітям, про те як "народжуються»
закони, пояснила, що Конституція надає дітям
рівні права та не допускає жодного насилля над дитиною.
Діти познайомилися з цікавими фактами з історії Конституції України та її розділом «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина»
Ти знай – ти маєш право на життя,
На вільні дії, радісне буття,
На щастя, на сім’ю, кохання,
На волю, на повагу, на визнання,
На думку особисту і на мрію,
На те, що серце й розум гріє,
На захист, на порозуміння,
На владу, на привілля, на хотіння,
На творчість, на пізнання світу,
На враження, поняття і освіту…
Ти захисти себе від посягань,
Ти бийся за свободу без вагань,
Моральні цінності й права ти захисти,
Але й ланцюг закону не впусти!
Заочна мандрівка
"Я живу в Україні" .
У світі є 185 країн. Кожна країна приваблює нас по-різному. В одні країни ми їдемо відпочити, в інші — поглянути чудернацькі споруди. Хтось їде підкоряти вершини гір, хвилі океану тощо. Але жодна країна не стане нам так само рідною, як та, де ми народилися та зросли.
Нам з вами пощастило народитися на мальовничій,
щедрій та багатій землі, ім’я якій "Україна". Ми –
українці. Це звучить гордо. Бути українцем – означає
пишатися своєю Вітчизною. А нам є чим пишатися.
В Україні є місця, які вражають своєю красою та
унікальністю навіть досвідченого мандрівника.
Тому учні з пришкільних таборів відчули себе справжніми синами та доньками українського народу під час заочної мандрівки «Я живу в Україні», у музеї історії міста. Подорожуючи картою України вони побачили найбільшу гірську систему України, найвищу вершину Карпат, найстаріше дерево, найглибше озеро, найбільше водосховище, найбільший острів, найбільшу напівпустелю, найбільшого та найменшого звіра, унікальнішу долину квітів та багато - багато інших.
Ми живемо в час новітніх технологій і за щоденними турботами часто не помічаємо, а іноді і не знаємо
скільки рослин та тварин стали рідкісними.
Вони занесені до Червоної книги України.
Названо цю книгу Червоною, тому що
червоний колір неначе попереджає нас —
схаменіться, загрожує небезпека.
Екскурсовод музею Ільницька Н.В. за допомогою Червоної книги України та ілюстративного матеріалу ознайомила учнів із зниклими та зникаючими видами деяких рослин та тварин.
Підводячи підсумок мандрівці екскурсовод
побажала навчитися цінувати, любити,
берегти та примножувати надбання нашого
народу, що знаходиться поруч з нами.
Скринька знань.
З історії
виникнення речей:
праска.
З найдавніших часів люди доглядали за своїм одягом, щоб він після прання виглядав красиво і охайно. Саме для цього була винайдена праска, яка пройшла всі стадії еволюційного розвитку – від злегка обробленої каменюки до сучасного електричного агрегату з вертикальним відпарюванням і регульованою потужністю.
Музей історії міста запросив учнів з пришкільних таборів на екскурсію «Скринька знань: з історії виникнення речей».
Під час екскурсу діти дізналися багато нової та цікавої інформації про створення праски. Побачили та потримали в своїх руках важкі старинні праски. Також діти з захопленням спробували самостійно прасувати білизну спеціальним рубелем.
У кінці заходу було дуже приємно чути від дітей гарні відгуки про екскурсії такого роду.
Розважально - пізнавальна подорож
"Цікаві факти про морозиво"
Літо, спека. Так і хочеться чогось такого холодненького. А що може бути кращим у цю жарку погоду від файного холодного морозива, такого любимого всіма дітлахами та і далеко не тільки дітлахами. Отож, морозиво – улюблений холодний десерт всіх часів і народів, окрім своїх чудових смакових властивостей має ще й цікаву історію, яка нараховує аж п’ять тисяч років.
У музеї історії міста учні з пришкільних таборів відзначили Міжнародний день морозива.
Під керівництвом екскурсовода
музею Наталії Ільницької, в ігровій
формі пройшла розважально-пізнавальна
подорож «Цікаві факти про морозиво».
Подорожуючи машиною часу діти
дізналися історії виникнення, створен-
ня, види морозива та десертів, способи його приготування. А також переглянули відео про виробництво морозива в Україні
Та найяскравішим завершення зустрічі було збільшення «гормонів щастя» в нашому організмі – це дегустація морозива.
Подорож у минуле
"Історія створення
кулькової ручки"
Історія виникнення ручки для письма досить цікава, адже зараз ніхто з нас не уявляє свого життя без такої простої, але потрібної речі.
В цьому вкотре переконалися діти з пришкільних
таборів ЗОШ №1,3,10, які відвідали музей історії міста.
Діти разом з екскурсоводом Наталією Ільницькою
здійснили екскурс в історію створення кулькової
ручки. Розгадували кросворд про шкільні предмети.
А також кожен спробував написати ручкою з пером
і чорнилами побажання один одному.
Після закінчення подорожі у дітей залишились
незабутні враження від мандрівки у минуле.
Через війну вели дороги
Друга світова війна вона все далі і далі від нас, ми всі пам’ятаємо, що вона була найстрашнішою та найкривавішою, що загинуло на цій війні невимовна кількість мільйонів людей, які просто хотіли жити. Дорогою була ціна перемоги. Щороку в травні ми відзначаємо День пам’яті та примирення і День Перемоги над нацизмом.
З нагоди 73-річниці Перемоги над німецько-фашист-
ськими загарбниками в музеї історії міста пройшли:
урок мужності «Спасибі Вам, що ми не знаємо війни»,
на який було запрошено ветерана війни, автора двох
«Книг пам’яті» Новокаховської міської ради Кобічеву
Катерину Михайлівну та уроки пам’яті для учнів
ЗОШ №10, ЗОШ №3, НВК №2, приладобудівного техніку-
му, дитячих садочків «Журавлик»,«Ромашка»,«Теремок».
Екскурсовод музею історії міста Нова Каховка Наталія Ільницька, розповідала дітям про перебіг подій у роки Другої світової війни, читала листи з фронту, спогади ветеранів із «Книги пам’яті» Новокаховської міської ради про жорстокість і трагіч-ність боїв, загибель тисяч воїнів і закликала учнів зберігати мир, спокій і бути мужніми захисниками Вітчизни.
Діти також переглянули фотовиставку «Ми пам’ятаємо.
Ми пишаємося», на якій розміщено фотографії 21 ветерана
війни та короткий опис їх фронтовий доріг.
У День пам’яті та примирення (8 Травня) і у День Перемоги (9 Травня) в музеї історії міста пройшли Дні відкритих дверей. За ці дні його відвідало майже 900 чоловік.
Сьогодні ми з великою вдячністю та любов’ю згадуємо дорогих ветеранів, які віддали своє життя в ім’я Свободи та щастя інших.
Урок пам'яті
"Чорнобиль - скорбота пам'яті людської"
Чорною плямою стала на нашій блакитній планеті чорнобильська катастрофа. Тридцять два роки пройшло з того часу, як вибухнув реактор на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС. Смертоносна пилюка з ядерної печі покрила білі хати, квітучі сади, зелені ліси, засіяні поля. І тридцять два роки цвітом скорботи і суму зацвітають чорнобильські сади і хворіє серце, тому що знає – не на добро це, не на життя. Горем і болем увійшов у наше життя Чорнобиль, розділив долю людей на „до” і „після”.
З нагоди 32-річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції, в музеї історії міста Нова Каховка та ЗОШ №10, пройшли уроки пам’яті «Чорнобиль – скорбота пам’яті людської…» для учнів ЗОШ №3 та ЗОШ №10.
Під час виховного заходу діти прослухали розповідь екскурсовода Н.Ільницької про перебіг подій тієї страшної ночі, про пожежників, які першими вступили в двобій з ядерною стихією, про вертольотчиків, які, зависаючи над кратером енергоблоку, скидали в нього пісок, свинець, глину, щоб знешкодити загрозу, про сотні шахтарів, які врятували Україну та світ від ще більшої біди, коли в неймовірно важких умовах лопатами пробили 500-метровий підземний тунель, завдяки чому вдалося відкачати воду з-під реактора та інші. Подібних прикладів багато.
Не залишалися байдужими учні і під час перегляду фотоматеріалів та документального фільму «Битва за Чорнобиль. Хроніка основних подій».
Схиляємо голову перед пам’яттю тих, чиє життя передчасно обірвала трагедія. Спасибі Вам за мужність і героїзм, за високу громадську відповідальність, за самопожертву своїм здоров’ям заради нас.
Виставка "ПАЛАЦ НАШОЇ МРІЇ"
Міський Палац культури – гордість і слава
Нової Каховки, її візитна картка. Побудований
у 1953 році за проектом архітекторів С. Ван-
штейна і М. Коломийця та колективу будіве-
льників під керівництвом начальника управлін-
ня «Дніпробуду» С.М.Андріанова.
Від того часу і дотепер це центр і найбі-
льший осередок культурного життя міста. Мина-
ли роки, змінювалися події, а заклад стрімко розвивався.
За довгі роки Палац культури пережив багато подій, виховав не одне покоління. Сьогодні цей духовний “храм” єднає і плекає у творчості 24 колективи.
До ювілею Палацу культури у фойє перед глядацькою залою працівники музею історії міста розгорнули тематичну виставку світлин Палацу та його колективів у різні часи.
Гра - подорож
"Вулицями рідного міста"
У музеї історії міста Нова Каховка
пройшла гра – подорож «Вулицями рідного
міста» для учнів 6 класу НВК №2. Під час подорожі діти згадали період будівництва Каховської гідроелектростанції, забудову перших житлових кварталів та назви вулиць.
Проходячи маршрутом гри - подорожі діти розв'язували самостійно завдання користуючись своїми знаннями та експозицією фойє музею. Учні добре впоралися із своїми завданнями. Переможці отримали грамоту, а учасники – подяку. Хочеться сказати, що не дивлячись на отримані результати, перемогли всі. Тому що в результаті гри – подорожі учні дізналися багато нового про рідне місто, його славне минуле і чудове сьогодення.
Урок спілкування
"Бути добровольцем - це почесно"
14 березня Україна вдруге відзначала День українського добровольця. Саме цього дня чотири роки тому кілька сотень добровольців, більшість з яких були активними учасниками Євромайдану, відправилися на схід для захисту України від окупантів.
Сьогоднішній день - це данина пам'яті та поваги тим,
хто не побоявся тоді прийняти рішення про створення
батальйонів, тим, хто повірив в український народ,
і тим, хто залишив все заради нашого майбутнього і
пішов на фронт.
З метою вшанування мужності та героїзму захисників
незалежності, суверенітету і територіальної цілісно-
сті України, сприяння подальшому зміцненню патріотич-
ного духу в суспільстві в музеї історії міста до Дня українського добровольця пройшов урок
спілкування «Бути добровольцем – це почесно» з учнями 10 та 11 класу ЗОШ №10
(кл.кер. Танасійчук А.В. та Асєєва Т.О.).
Тематичний вечір
"Моя любов Нова Каховка"
У кожного куточка на земній кулі є свої ознаки,
котрі визначають його своєрідність і неповторність.
Місто Нова Каховка - це місто-сад, місто - символ повоєн
ного відродження, доби високого патріотизму, природопе-
ретворюючої ролі людини.
Перед проектантами і
будівельниками стояли зав-
дання поєднати архітектуру забудов з живописною природою дніпровського узбережжя.
До Дня заснування міста у агроколеджі пройшов тематичний вечір "Моя любов Нова Каховка".
На заході екскурсовод музею історії міста Ільницька Н.В.
на фотоматеріалах розповіла про будівництво та архітектурні
ообливості Нової Каховки і побажала молоді зберігати
культурну спадщину та привабливість рідного міста.
Народження Нової Каховки нерозривно
пов'язане зі спорудженням Каховської ГЕС.
З нагоди святкування 66 річниці заснування
міста у Палаці культури було представлено
фотовиставку із фондів музею історії міста «Нова Каховка: миттєвості життя».
Розглядаючи фотографії, кожний відкривав для себе нові миттєвості будівництва Каховської ГЕС та молодого міста на березі сивого Дніпра.
Переглядаючи матеріали виставки людей охоплювала радість, гордість, а ще море вражень від побаченого.
Фотовиставка
"Нова Каховка: миттєвості життя"
Урок пам'яті
"Ми вічні сини твої, Україно!"
( до Дня Героїв Небесної Сотні)
CIMG5315 | CIMG5329 |
---|---|
IMG_5202 | CIMG5322 |
IMG_5209 | CIMG5325 |
CIMG5326 | CIMG5319 |
Щорічне відзначення 20 лютого Дня героїв Небесної сотні прописано в указі Президента України Петра Порошенка, який підписав указ № 69/2015 від 11 лютого «Про увічнення подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті героїв Небесної сотні».
Саме в цей день у музеї історії міста зібралися студенти Новокаховського коледжу Таврійського державного агротехнологічного університету, щоб з великою вдячністю згадати Героїв Небесної сотні, котрі від тепер постійно споглядатимуть за нами та нашими вчинками з небес, вшанувати пам'ять загиблих під час Єврореволюції, Революції гідності, як її називають у народі. І за цю боротьбу, за нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі. І більшість з них – молоді, сильні. Ті, хто лише починав жити…
Організатори заходу запропонували студентам переглянути фільм «Революція гідності» та відео «Небесній сотні присвячується». Після екскурсу в історію згадали боротьбу на Сході України.
На закінчення уроку пам'яті присутні вшанували хвилиною мовчання полеглих Героїв Небесної Сотні і всіх захисників України.
А потім студенти разом з викладачем переглянули фото виставку « Шлях Свободи», яка розмістилася в Палаці культури.
Урок мужності
"Афганістан
болить в моїй душі"
15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Щорічно український народ віддає глибоку шану усім без винятку солдатам і офіцерам, рядовим і генералам, робітникам та службовцям, яким судилося пройти вогняне горнило бойових дій в Республіці Афганістан та інших «гарячих» точках планети.
12 лютого 2018 року, до 29-ї річниці виведення радянських військ із Афганістану, в музей історії міста Нова Каховка на душевну розмову було запрошено учнів кардіоревматологічного санаторію «Дружба» та техніко-економічного ліцею з воїном – афганцем Луцьким Євгеном Аркадійовичем, який поділився спогадами
про виконання свого інтернаціонального обов’язку в чужій війні з
1987 року по 1989 рік.
Старший прапорщик Луцький Євген Аркадійович пройшов
підготовку в навчальній бригаді в Харкові. 7 років служив у частинах
протиповітряної оборони Групи радянських військ в Німеччині, потім
в Амурській області. З червня 1987 по лютий 1989 року – старшина
мотострілецької роти 371-го мотострілецького полку 5-ої мото-
стрілецької дивізії. Зона відповідальності полку – від Кандагара до
Герата. Завдяки турботі командирів, умілому командуванню, доско-
налій виучці за 20 місяців у роті не загинув жодний воїн, хоч на місці постійної дислокації знаходилися лише 4 місяці, решту – в бойових рейдах. Євген Аркадійович удостоєний більше 10 нагород, його спогади виважені, обґрунтовані, легко сприймаються слухачами.
Цікавим та пізнавальним доповненням була і розповідь директора музею історії міста Нова Каховка – Васильєва В.І., що супроводжувалася тематичними фотографіями.
Своїми виступами Євген Аркадійович та Віктор Іванович передали атмосферу жорстокості та безумства війни в Афганістані. Затамувавши подих, учні слухали про безстрашність і мужність звичайних юнаків, про біль і страждання батьків, матерів, що втратили своїх синів.
Урок мужності
"Крути : подвиг і трагедія"
Виховна година "Вірність обраній професії"
6 лютого в Новокаховському приладобудівному
технікумі в рамках проведення місячника війсь-
ково-патріотичного виховання відбулася зустріч
студентів першого курсу з капітанам 1 рангу у
відставці, членом організаційної групи ВМС
України в 1992-1993 роках, нині директором
музею історії міста Нова Каховка Васильєвим
Віктором Івановичем.
Віктор Іванович розповів слухачам про історію
становлення, розвиток і про сьогодення Військо-
во - Морських Сил - однієї з важливих складових
Збройних Сил України. Також він поділився своїми спогадами про появу в 1999 році в складі Військово-Морських Сил навчального катера з ім'ям "Нова Каховка".
Васильєв В.І. відповів на запитання студентів про ті події і розповів про невідомі слухачам подробиці становлення військового флоту незалежної України, про важку, але почесну місію всіх патріотів України щодо захисту своєї Батьківщини.
Двадцяте століття залишило нам у спадок події, які у минулому, і на сьогодні вони не втрачають своєї актуальності, і потребують осмислення історії боротьби українського народу за свободу, незалежність, державність.
Одна із трагічних подій знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов'язку – боронити її.
Ми схиляємо голови – перед Героями, які віддали свої життя за вільну Україну.
29 січня цього року виповнюється 100 років відтоді, як у бою під станцією Крути загинули 300 київських студентів і гімназистів. Юнаки герої показали приклад мужності, відданості і незборимості духу.
До музею історії міста Нова Каховка на урок мужності «Крути: подвиг і трагедія» прийшли учні
6 класу НВК №2.
Під час виховного заходу діти дізналася про велику трагедію, яка сталася 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, що за 130 км. від Києва. На основі документальних фактів екскурсовод музею Наталія Ільницька розповіла про запеклий 5 годинний, бій між 4-тисячною більшовицькою армією та загоном з київських студентів і бійцями вільного козацтва. Бій був нерівний. Молоді воїни билися відчайдушно, виявляючи зразки хоробрості. Скільки юнаків полягло під Крутами, досі достеменно не відомо, чоловік триста, а може й більше. Крути, без сумніву, були, є і будуть, завдяки героїзмові молодих студентів, однією з найгероїчніших сторінок нашої історії.
Присутні переглянули уривки з документальних фільмів «Пам’ятай про Крути» та хвилиною мовчання вшанували пам'ять Героїв
«Любіть Україну, як вірні сини,
Віддати життя їй готові,
Як юні сини, що життя віддали
Під Крутами всі, як герої».
Василь Криволап
Година пам'яті:
"Голокост - лихо століття"
У 2005 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію
№ 60/7 "Пам'ять про Голокост", що проголосила 27 січня Міжнарод-
ним днем пам'яті жертв Голокосту. Саме цього дня 1945 року
Радянська Армія визволила в'язнів найбільшого нацистського табо-
ру смерті Аушвіц-Біркенау в Освенціумі. Україна приєдналася до
цього документу у 2012 році та вперше скромно відзначила Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
Історію неможливо повернути назад. Але необхідно розповісти про неї всю правду. Хроніка Голокосту – це біль і жах українського народу. Трагічне повсякдення 1941-го 1943-го років віддзеркалюють архівні документи, спогади очевидців.
26 січня 2018 року, в ЗОШ № 10 була
проведена година пам'яті для учнів 11 класу, на якій екскурсовод музею історії міста Наталія Ільницька розповіла про злочини, скоєні нацистами під час окупації України в роки
Другої світової війни та показано фільм
"Голокост історія трагедії». Із шести мільйонів
європейських євреїв, знищених нацистами та їх
поплічниками у ході «остаточного вирішення
єврейського питання», близько 1,5 мільйона
були українськими євреями.
Під час проведення виховного заходу всі присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Голокост — це жах, біль, смерть. Він не повинен повторитися. Але пам'ять про мільйони невинно загублених людей житиме завжди.
Виховна година
" Україна була, є і буде"
Україна – квітуча держава. А держава, як і родина, має
бути дружною, сильною, здоровою та щасливою. Тож
споконвічною мрією українців було об’єднання розрізнених
частин України в межах однієї держави. І ось, 22 січня 1919 року, злилися століттями відірвані одна від одної частини єдиної України.
Саме з цієї нагоди у музеї історії міста Нова Каховка для учнів 8-го класу НВК №2 була проведена виховна година «Україна була, є і буде»
Показ фільму «Злука», де виголошення ідеї соборності
стало могутнім виявом творчої енергії нації та прагнення
до етнічної і територіальної єдності, залишив дітям подих
свободи та глибоку віру у гідне майбутнє нашої країни.
Цей захід ознайомив молодь з подіями тяжкої і тривалої
боротьби України за національне визволення, утверджен-
ня власної державності.
Після екскурсу в історію перейшли до сучасності, щоб
зрозуміти чому саме зараз ідея соборності набула
актуальності. І ця боротьба триває і зараз. На Сході
України йде неоголошена війна. Гинуть наші співвітчиз-
ники. Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною
мовчання.
Звіт про роботу музею в 2017 році
У звітному році домінуючим напрямком в роботі музею історії міста була підготовка та відзначення 65-річчя Нової Каховки. Важливе місце також займали заходи патріотичного спрямування. Порівняно з 2016 роком загальна кількість проведених заходів зменшилась з 169 до 145, а загальна кількість відвідувачів збільшилася з 7609 до 8888 чол.
Основний контингент відвідувачів традиційний – учні загальноосвітніх шкіл, профтехучилищ, вищих навчальних закладів І та ІІ рівня акредитації.
Статистичні дані про відвідування музею історії міста
та участь у спільних позамузейних заходах учнів, студентів та дошкільнят у 2017 році.
Назва закладу Кількість відвідувань(екскурсії в музеї, Всього учасників
зустрічі в музеї та навчальних закладах (осіб)
з першобудівниками,воїнами різних поколінь,
з ліквідаторами аварії на ЧАЕС, бесіди,
тематичні вечори та уроки, конференції і т.д.)
ЗОШ №10 13 494 чол.
ЗОШ №1 9 345 чол.
ЗОШ №3 13 325 чол.
Гімназія 6 167 чол.
Техніко-економічний ліцей 5 105 чол.
Будинок дитячої творчості 3 60 чол.
НВК №2 2 56 чол.
ЦСТЕ«Данапріс» 4 43 чол.
ЗОШ №8 2 42 чол.
СЮТ 2 41 чол.
ЗОШ №4 1 30 чол.
ЗОШ №6 1 18 чол.
_______________________
Санаторій «Дружба» 19 471 чол.
д/с «Черемушка» 3 82 чол.
д/с «Теремок» 2 35 чол.
д/с «Гвоздичка» 1 24 чол.
д/с «Ромашка» 1 20 чол.
д/с «Журавлик» 1 12 чол.
_______________________
Приладобудівний технікум 6 303 чол.
Вище професійне училище (ВПТУ-16) 5 295 чол.
Агроколедж 14 238 чол.
Політехнічний коледж 2 155 чол.
ПТУ – 14 5 113 чол.
Електротехнічний ліцей 2 78 чол.
Таким чином, звітного року до участі в музейних заходах були залучені загалом 3552 дошкільнят, школярів і студентів, що становить 40 % від загальної кількості учасників.
Напруженою роботою позна-
чені особливо перші 9 місяці
року, оскільки в цей період
відзначаються: День першо-
будівників, День воїнів –
інтернаціоналістів, річниця
аварії на ЧАЕС, День звільнення Херсонщини, День пам’яті та прими-
Перемоги, День скорботи,
День Конституції, День
міста, а також діти відпо-
чивають у літніх пришкіль-
них таборах.
Популярністю користуються музейні та позамузейні
заходи в навчальних закладах. Таких за звітній період
відбулося 46 заходів і в них приймало участь 2012 чол.
Популярністю користуються
виставки музейних експонатів і матеріалів. За 2017 рік
проведено 8 виставок: фотодокументальні стенди
«Українська друга світова», виставка музейних матеріалів у
Палаці культури «Моя любов – Нова Каховка» присвячена 65-річчю міста та Дню першобудівників, виставка музейних експонатів біля Палацу культури «Довженко і Нова Каховка» на VІІ обласному фестивалі молодіжного читання, виставка «Місто нашої любові» до Дня будівельника в Палаці культури, виставка біля Палацу культури «Нова Каховка – місто з лебединої пісні» на День Незалежності та День міста, виставка «Самоврядування. Дні і роки: історії кроки» присвячена 20-річчю самоврядуванню в місті.
Їх відвідало 4020 чол.
Проведені традиційні дні відкритих дверей: в День пам'яті та примирення, в День Перемоги, в День пам’яті та скорботи, в День Конституції України, в День міста .
У квітні проведено спільно з радою ветеранів війни та праці, редакцією газети «Нова Каховка» рейд – перевірку фізичного стану пам’ятників і місць поховань воїнів на території міської ради.
За 2017 рік підготовлено 18 радіопередач, з них 16 тематичних та 2 циклу «Твої люди, рідне місто». Створено сайт музею muzeynk.wixsite.com/museumnk, вихід на який знаходиться на офіційному сайті міста Нова Каховка. Тут можна познайомитися з інформацією про заходи, які проходили в музеї та поза музеєм.
Працівники музею на протязі року взяли участь у підготовці телепередачі про будівництво міста та ГЕС, а також у ІІ Всеукраїнській науково – практичній краєзнавчій конференції «Минуле і сучасність:Херсонщина. Таврія. Каховка» та обласному семінарі «Нові функції музеїв у сучасному просторі».
З нових надходжень: гільза від снаряду з листом у майбутнє від Управління Державного казначейства у Новій Каховці, зошит та щоденник учня Новокаховської школи № 1 1957 року, 2 фотографії та шкіряний плащ радянського льотчика учасника війни Фенько Павла Яковича, багнет чотиригранний до гвинтівки Мосіна, билет Государственного Банка СССР 1991 сто рублей, купон 1000 карбованців 1992 р., купон 2000 український карбованців 1993р. Всього 10 одиниць.